אדריכל | אדריכלות | אדריכלים

בעלי מקצוע העוסקים בתכנון ועיצוב מבנים, בתים, משרדים, או ערים נקראים אדריכלים.

מקצוע האדריכלות  הינו עתיק יומין ובעבר האדריכל אף נקרא " רב בנאי ", באחריות האדריכלים היה התכנון, הביצוע ואף תכנון ויישום הקונסטרוקציה (כלומר תכנון שלד המבנה וחישוב החומרים והכמויות ).

אולם מאז המאה ה 19 המקצוע עוסק אך ורק בתכנון ולא ביצוע הבנייה עצמה. הבניה עברה אל הבנאים, ואילו הקונסטרוקציה עברה אל המהנדסים.

עולם האדריכלים והמקצוע בכלל הוא מגוון ושונה בתכליתו מפרויקט לפרויקט. מכיוון שזה הוא תאור המכיל בתוכו מספר תת תחומים, לדוגמה התחום יכול להכיל התמחות של אדריכלות נוף, או אדריכלות פנים או אדריכל תעשייתי ועוד.

לרוב הפרויקטים המבוצעים על ידי האדריכלים מחולקים ל 2 קטגוריות ראשיות והן :

1-תכנון מבנה חדש.

2-שיפוץ מבנה קיים.

כמובן שישנו פער גדול כאשר האדריכל מתכנן מבנה חדש מן היסוד לעומת שיקום או שיפוץ מבנה קיים.

הסיבה הינה פשוטה למדי, תכנון מבנה חדש אינו מצריך הסתמכות על יסודות של מבנה קיים וקל יותר לאדריכלים לתכנן את היסודות, העמודים ואף חישוב העומסים קל יותר.

לעומת תכנון של מבנה קיים חובת האדריכל היא לחקור לבדוק ולמדוד את התוכניות ואת המבנה שעומד מולו טרם תחילת העבודה.

תנאי השטח הקיימים במבנה קיים הם אלו שיקבעו לאדריכל את מהלך התכנון והשיפוץ של המבנה.

אדריכלות ותחומי ההתמחות שלהם:

אדריכל נוף:

תחום רחב שמכיל בתוכו עיצוב שטחים פתוחים כגון גינות, כיכרות, טיילות, גני משחקים והסביבה הקרובה של מבני מגורים.

אדריכל נוף שהוכשר ומתמחה בתחום זה ויודע לתכנן ולעצב חללים פתוחים בצורה מיטבית ופחות מבנים. כמובן שיש אדריכלים ששילבו מספר תחומים יחד.

אדריכלות פנים:

אדריכלות פנים הינו מונח שגור אולם אינו מדויק מכיוון שעיצוב פנים מתוכנן ומעוצב על ידי מעצב או מעצבת פנים. אולם כאשר אנו אומרים אדריכלות פנים כנראה הכוונה היא לבעל מקצוע שיודע לתכנן את החללים הפנימיים של בית או מבנה וידע לחשב את הנדרש על מנת לספק חדרים וגבהים נכונים לכל חלל. הנכון הוא לבחור אדריכל שמתמחה בנוסף גם בעיצוב פנים ואז ההצלחה היא פה אחד .

אדריכל תעשייתי:

לרוב אדריכלים תעשייתיים יהיה המתכנן של מפעלים וסביבת עבודה. החשיבות הינה גבוהה ביותר מכיוון שתכנון נכון על ידי אדריכל תעשייתי יכול להניב תוצאות גבוהות בתפוקת העובדים. כאשר סביבת העבודה אינה נוחה או נעימה אזי חוסר הנוחות משפיע באופן ישיר על העובדים.

זכרו:

כאשר ישנו צורך בתכנון איכותי שייתן מענה הולם לסביבה ולצרכים יש לבחור אדריכל מהימן.

אך מהו אדריכל מהימן?

כמו בכל תחום ישנם לא מעט מאותו מקצוע ובדומה גם אדריכלים. הכשרת אדריכלים מתבצעת על ידי לימודים לא קלים ומעבר של בחינות הסמכה במקצוע האדריכלות.

אך יחד עם זאת למרות המבחנים הדומים לכולם לא כולם אותו דבר ואדריכלות מורכבת מקטגוריות שונות ובכך אדריכלים נבדלים זה מזה.

ראשית עלינו לאתר אדריכלים שיענו על הצרכים שלנו מבחינת סגנון האדריכלות שהם מתכננים בו. רצוי לבקר ולראות תכנונים של מבנים וסירטוטי אדריכלות על מנת לקבוע אם הסגנון אכן מתאים לנו.

בנוסף כמו בכל בחירה של בעל מקצוע כך גם עם אדריכלים יש לבקש המלצות וממש ללכה ולשאות את הלקוחות עד כמה הם מרוצים מעבודת האדריכלות שבוצעה על ידי אותם אדריכלים נבדקים.

החשיבות במהלך זה היא להבטיח עד כמה שאפשר את אמינות ואיכות העבודה של האדריכלים.

 
 
 
 

צור קשר

בואו נפגש לקפה ונתכנן את הבית שלכם ביחד.

דילוג לתוכן